Modul Netwatch

Admin by měl mít stále přehled o tom, jak celá síť funguje, resp. o dostupnosti hlavních bodů celé sítě. K tomu jsme vytvořili účinný nástroj - modul Netwatch.
Jeho hlavní náplní je neustálá kontrola zadaných IP adres pomocí pingů, a to jak interních (např. AP, routery, klienti), tak i externích (např. výchozí brána od providera, www.seznam.cz). Výsledné hodnoty (ztrátovost paketů a doba odezvy) pak každou minutu vyhodnocuje, a výsledky zapisuje jak do logů tak i do grafické podoby.

Samozřejmostí je odeslání emailu (SMS) na zadané adresy, kde je admninovi sděleno buď změna stavu DOWN/UP, nebo překročení zadaných hraničních hodnot v době odezvy.
Admin může sám měnit spoustu parametrů:

  • hlídané interní i externí IP adresy
  • emailové adresy, na které se rozesílá upozornění
  • parametry pro zobrazení na www stránkách (počet sloupců atd.)
  • určení, co mohou vidět uživatelé (log, grafy, vybrané IP adresy)
  • hraniční ztrátovost a doba odezvy pro odeslání emailu (SMS)
  • hraniční ztrátovost a doba odezvy pro zápis do logu
  • počet měřených cyklů, po které musí být stav hlídaného zařízení stále stejný (DOWN/UP), aby server odeslal email (SMS)

Díky tomuto nástroji uživatelé sami dokážou zjistit, že případná nefunkčnost internetu není jejich vinou, ale kvůli problémům providera.
Také je to ideální nonstop běžící nástroj pro kontrolu kvality linky od poskytovatele. Díky Netwatchi již několik adminů úspěšně reklamovalo špatnou kvalitu linky od providera.
Také je to prostředek vhodný pro průběžnou kontrolu kvality interních bezdrátových spojů. A díky grafům je možné i historicky sledovat vývoj kvality každého hlídaného spoje.

Příklad zobrazení údajů z Netwatche najdete ZDE.


 
 
(c) AKgate server 2004 všechna práva vyhrazena