Řízení provozu na serveru

Jedním ze základních požadavků na server, který má řídit provoz uživatelů sítě na internet, je co nejlepší využití koupené linky tak, aby byla celková rychlost spravedlivě rozdělována mezi právě aktivní (stahující) uživatele. A přesně takto funguje i AKgate server - spravedlivě rozděluje rychlost od poskytovatele mezi právě surfující uživatele. Znamená to, že pokud bude na lince pouze jeden uživatel, dostane plnou rychlost linky. Když bude stahovat více (n) uživatelů najednou, každý z nich dostane právě jednu n-tinu linky. Nemůže se tedy stát, že by jeden uživatel tzv. ucpal linku, a ostatní uživatelé by se na internet nedostali, nebo by jim internet jel nepřiměřeně pomalu.
Toto samozřejmě platí, pokud uživatelé nemají omezenou rychlost. Jestliže má uživatel v parametrech zadánu maximální rychlost, kterou může stahovat, pak tuto nemůže nikdy překročit.
Server také bez problémů server zvládne i situaci, kdy jeden uživatel surfuje na více počítačích najednou, a druhý jen na jednom PC - chová se k nim stejně a každý uživatel dostane svých 50%. První uživatel se pak o ně musí podělit na svých několika počítačích. Je to díky tomu, že základní jednotkou, se kterou server pracuje, je uživatel. Ten může mít přiřazenu jednu nebo více IP adres. Parametry pro tohoto uživatele pak platí pro všechny jeho IP adresy (počítače).
Podrobněji se o spravedlivém rozdělení můžete dočíst ZDE.

Dále server AKgate umožňuje nastavovat jednotlivým uživatelům různé maximální rychlosti (a to i samostatně pro směry IN a OUT), garantované minimální rychlosti, limity stažených dat, atd.
K důležitým možnostem serveru patří i přesměrování všech www dotazů uživatele na zvolenou vlastní www stránku umístěnou přímo na serveru, což je užitečné např. kvůli neplatičům.
Tato funkcionalita se dá využít i pro přesměrování neznámých IP adres v síti přidělených DHCP serverem, kteří se přesměrují zase na jinou stránku např. s kontaktními údaji na admina.

Z historických důvodů server také umí přepínat základní rychlosti připojení od poskytovatele, pokud je linka takto poskytována. Např. pokud v pracovních dnech od 8 do 16 hodin je jiná rychlost než mimo tuto dobu a o víkendech, server sám tyto rychlosti přepíná. Aktuální stav i historie je vidět i na intranetu.
Někteří ISP nabízeli tento typ linky, což bylo pro komuntní sítě výhodné. Cena byla o dost nižší než za linku s celodenně stejnou rychlostí. A protože v pracovní dobu bývá doma málokdo, tak bylo snesitelné, že linka jela pomaleji.

 
 
(c) AKgate server 2004 všechna práva vyhrazena