Bezpečnost na serveru

Server AKgate zajišťuje všechny potřebné bezpečnostní funkce, které se od vstupní brány do internetu očekávají. Samozřejmě obsahuje výkonný firewall, který dokáže zabránit všem útokům na server z internetu. Admin ale má k dispozici i nástroj k otevírání portů přímo v základním konfiguračním souboru, a to velmi jednoduchou a srozumitelnou formou.

Pro lepší zabezpečení proti zneužití přístupu na internet neoprávněnými uživateli může server u připojených PC kontrolovat i kombinaci IP adresy a MAC adresy. Pokud chce na internet počítač, jehož IP a MAC adresa nesouhlasí s údaji v konfiguračním souboru, tak ho server na internet nepustí.

Velmi podstatným krokem k vyššímu zabezpečení celého serveru byla aplikace softwarového RAID pole. V případě, že jsou v serveru 2 HDD, tak se partice s operačním systémem spojí do RAIDu, a server od té chvíle běží z obou HDD najednou.
AKgate server je tak chráněn před případným kolapsem jednoho HDD, protože špatný HDD pak stačí jednoduše odpojit a server nastartuje bez problémů ze zbývajícího HDD. Pak se do serveru dodá nový HDD, opět se spojí do RAIDu a server je znovu zajištěn před podobnou havárií.

Pro ještě vyšší bezpečnost v případě havárie server zálohuje všechna důležitá data (konfigurační soubory, databáze se statistikami, ...), a ty nejdůležitější z nich zakryptuje a odesílá na speciální email, odkud se mohou v případě havárie vzít a obnovit stav před havárií.

Akgate server také umožňuje povolit uživatelům pouze vybrané SMTP servery, přes které mohou odesílat poštu. Toto zajištění se objevilo jako nutnost v době, kdy se rozmohly viry rozesílající z nakaženého počítače SPAM přes všechny možné světové SMTP servery. Kvůli tomu se pak buď veřejná IP adresa celé sítě dostala na blacklist, nebo provider takové síti pozastavil přístup na internet do doby, než bylo rozesílání SPAMu zastaveno.
Nyní již nic takového nehrozí, veškeré snahy takových virů rozesílat SPAM skončí na našem AKgate serveru.

 
 
(c) AKgate server 2004 všechna práva vyhrazena